E-BOOKY                                                                                                                                     INFORMACE * RADY * INSPIRACE * PŘÍBĚHY  

Elektronické a papírové knihy si nekonkurují, ale doplňují se

    Určitě znáte pojem frankfurtský knižní veletrh a víte, že je to největší knižní svátek na světě, kde nechybí žádný ambiciózní vydavatel. Jde zkrátka v oboru o záležitost špičkovou a vysoce prestižní. Možná vám ale uniklo, jaké hlavní téma měl jeho zatím poslední, 66. ročník v roce 2014: byla to nová média, především e-knihy! (Veletrh se koná každý rok v říjnu a má pro každý ročník jiné téma). Světové agentury, které o tomto veletrhu referovaly, se shodly v tom, že trend elektronizace obsahu knih byl ve Frankfurtu všudypřítomný.

   Jen pro představu, o jak ohromnou akci se jednalo: na 66. frankfurtském veletrhu se sešlo 7 300 knižních vystavovatelů (včetně českých), v osmi velkých halách, z nichž každá měla několik pater. K zvlášť ceněnému programu veletrhu opět patřily odborné přednášky.

E-knihy garantují obsah bez internetového balastu

   S jednou z nejsledovanějších přednášek vystoupil vloni ve Frankfurtu Jihokorejec Lee Glenn Myungsang z firmy i-ePub. Věnoval ji budoucnosti vydavatelského průmyslu. Velmi otevřeně probíral hlavní otázky, které aktuálně zajímají jak čtenáře, tak zástupce knižního průmyslu. K hlavním „výstupům“ tohoto i dalších odborných bloků patřilo konstatování, že elektronické a papírové tituly nemusí být konkurenti, natož pak nepřátelé, ale naopak: můžou se v duchu pokroku a doby skvěle doplňovat.

   „Digitalizace médií je cesta, kterou nelze vrátit zpět,“ řekl Myungsang. Podle něho nastupuje tento nový druh získávání a publikování obsahu globálně. Je třeba proto vzít na vědomí, že knihy i časopisy se „pomalu, ale jistě“ přesouvají z papíru do digitální formy. Za velký klad této skutečnosti pak označil to, že oproti záplavě nejrůznějších neověřených informací z internetu, v nichž se laický čtenář většinou ani správně neorientuje, nabízejí autoři a vydavatelé v e-boocích v drtivé většině jen podstatné a ověřené informace, zařazené do souvislostí. „Autoři profesionálně selektují, vybírají důležité informace z obrovského množství dostupných dat a vytvářejí tak garantované obsahy,“ zdůraznil Myungsang.

Phablety pro lepší počtení

   To, že se knihy i časopisy přesouvají do „digi formátu“ respektují i výrobci elektroniky. Mezi prvními pochopili, že lidé potřebují, aby měli informace dostupné kdykoli, tedy i přes mobily, jež mají neustále při sobě. A tak nejen chrlí množství tabletů a chytrých telefonů s velkými displeji, ale představili už i jejich novou generaci, takzvané phablety (čti  fablety, jde o spojení termínů phone a tablet). Jde o mobilní telefony s úhlopříčkou displeje alespoň 5,5 palce, které zvyšují komfort čtení textů.

Jak jsme na tom s e-knihami v Česku

   Aby bylo srovnání, mrkneme se nejdřív do nejrozvinutějších zemí. Například značný vzestup čtení e-knih na mobilních zařízeních, včetně telefonů, hlásí Velká Británie. Skoro polovina (44 %) majitelů smartphonů tam přečetla za poslední rok aspoň část knížky na svém mobilním telefonu. Velká Británie je však (na rozdíl od nás) v čele Evropy v počtu prodaných elektronických knih (jejich podíl tam už dosahuje víc než 25 %). V segmentu fiction (což je podle expertů v podstatě vše kromě odborných publikací), mají e-knihy ve Velké Británii podle některých zdrojů už dokonce okolo 50 % trhu! Dalšími silnými zeměmi v Evropě jsou v tomto směru Francie a Španělsko.

   Elektronickým textům přicházejí stále víc na chuť i Češi. Obchodníci uvádějí, že v roce 2014 se jich prodalo dvakrát víc než v roce 2013. „Věříme, že v horizontu pěti let bude 80 % knih a časopisů prodáno v elektronické podobě,“ nechala se slyšet mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková.

   „Očekáváme, že v roce 2015 trh s e-knihami nadále poroste a zvětší se asi na dvojnásobek, přičemž naše společnost se bude snažit zachovat si tržní podíl," řekl výkonný ředitel Palmknih Richard Olehla. Palmknihy.cz mají i s partnery Alza.cz a iDnes.cz odhadem 35 až 50 % na trhu s e-knihami.

   Pokud se tedy očekávání českých knihkupců a nakladatelů potvrdí a trh elektronických knih se ze zhruba 120 milionů v roce 2014 znovu zdvojnásobí, vyšplhá se jejich podíl na celkovém knižním trhu u nás na víc než 3 procenta.

   Faktu, že lidé v ČR mají elektronické čtení v oblibě čím dál víc, se přizpůsobily i veřejné knihovny a zavedly dříve nemyslitelné: půjčování e-knih. Od podzimu 2014 má tuto službu jako standardní už řada knihoven u nás.

Táňa Tučková

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *