E-BOOKY                                                                                                                                     INFORMACE * RADY * INSPIRACE * PŘÍBĚHY  


Moderní marketing: diktát doby,                              nebo jen bublina?

   Nejen v jiných oblastech života, i v současném marketingu už jednoznačně vede „mobilno a sociálno“! Myslí se tím samozřejmě komunikace se zákazníkem přes jeho vlastní mobilní telefon a prostřednictvím sociálních sítí.

   Představte si situaci: jste zákazník v supermarketu, tlačíte svůj nákupní vozík uličkami s regály, když vám pípne mobil v kapse. Aha, přišla SMS, říkáte si a zvědavě kouknete na dispej. Právě vám píše obchodník, k němuž jste přišli nakupovat a nabízí vám extra výhody či slevové kupony…

   A nyní si představte stejnou situaci, v níž však nejste zákazník, ale ten obchodník, který má svou marketingovou strategii už natolik „vychytanou“, že dokáže svým zákazníkům „za pochodu,“ ve správnou chvíli takto zazvonit v kapse a oslovit je, na základě přesné polohy a znalosti historie jejich nákupů, s lákavou nabídkou…

   I tyto situace jsou příklady možností využití mobilního marketingu v praxi (technologie geotargetingu, geografického cílení nabídek), i když zatím nejsou ještě zdaleka běžné. Svět marketingu se zkrátka prudce mění a obchodníci, ať už prodávají služby nebo zboží, by se měli urychleně naučit, jak z rozvíjejících se technologií v multikanálovém světě co nejvíc profitovat!

Mobilní marketing: co to vlastně je?

   Mobilní marketing začínal u nás jako forma direkt marketingu už před víc než 12 lety. Přesto nejen laici, ale často i marketéři mají stále problém tuto moderní disciplínu nejen efektivně používat, ale i jednoduše a výstižně definovat. Je proto namístě citovat přeloženou definici Mobile Marketing Association, což je celosvětová organizace sdružující společnosti, poskytující služby mobilního marketingu: „mobilní marketing je jakákoli forma marketingu, reklamy nebo sales promotion aktivity, cílená na spotřebitele a uskutečněná prostřednictvím mobilní komunikace“.

   Pod pojmem mobilní marketing tedy rozumíme všechna řešení, která využívají nástrojů mobilní komunikace. Z technického pohledu jde především o možnosti chytrých mobilních telefonů: SMS, MMS, loga operátora, vyzváněcí tóny, reklamní SMS zprávy, WAP…

   Využití mobilního marketingu v praxi je opravdu široké: od podpory a budování značky a informování zákazníka (např. o akcích a věrnostních systémech), přes konkrétní aktuální prodejní nabídku až po motivování k cílenému jednání (výhodné nákupy, soutěže apod).

   Mobilní marketing je však nástroj nejen směrem k zákazníkům, ale rovněž i k získávání cenných dat a údajů o nich. S těmito daty lze pak dále pracovat a dlouhodobě je využívat nejen k běžnému marketingu, ale i třeba k vytváření snového vztahu „firma a její fanoušci - věrní klienti“.

Reklamu do kapsy

   Známe to z vlastní zkušenosti: své smartphony a tablety máme stále u sebe a používáme je mnohokrát denně. Surfujeme po netu a sbíráme informace o všem, co nás zajímá, hrajeme hry, „facebookujeme“, díváme se na videa, hledáme v mapách, posloucháme hudbu a v neposlední řadě přes telefon i nakupujeme, nebo ho aspoň použijeme pro přednákupní rozhodování.

   A v naprosté většině případů, kdy mobilní telefon takto používáme, nás šikovní obchodníci můžou oslovit svým reklamním sdělením. Vždyť kontakt s námi, majiteli mobilů, je skoro „tutovka“! Zatímco jiné formy reklamy jsou málo účinné a dokonce i uživatelé internetu u počítačů si už zvykli reklamu dost ignorovat a ti znalejší dokonce používají nástroje, které reklamní bannery ani nezobrazují, vlastník mobilu si podle aktuálních průzkumů téměř vždy přečte každou SMS včetně reklamní a většině z nich reklama v mobilu nevadí.

   Spotřebitelé u nás zatím v zásadě ochotně vyměňují své osobní údaje (potřebné pro mobilní marketing) za pohodlný přístup k událostem, nabídkám, výhodám, prémiovému obsahu i k informacím, které je opravdu zajímají. A toho začíná využívat čím dál víc obchodníků.

Kdo není v mobilu, jakoby nebyl?

   Podnikatel k tomu, aby na trhu uspěl, dnes volí ze dvou základních možností: buď si na své marketingové kampaně najme (a zaplatí) profesionální marketéry, nebo se aktivně sám učí „za pochodu“ moderní formy marketingu ovládat. V obou případech by však měl být stále „v obraze“ a vědět aspoň rámcově, kam se současný marketing ubírá!

   Obchodníci, chtějí-li být úspěšní, se v každém případě musí dnes na zákazníky dobře připravit. Moderní technologie jim v tom můžou skvěle pomoct, ale na druhou stranu dokáží působit i kontraproduktivně. „Nenechte klienta bloudit v aplikaci, nebo na nepřehledném webu, naštvete ho“, varují odborníci. „Nezaměřujte se technokraticky na technologie a trendy za každou cenu, ale použijte i intuici a selský rozum“, radí. „Jen tak se vám spíš podaří správně odhadnout, jestli má vůbec smysl ten který úkol na mobilu řešit. Stejně ale i naopak! Dobře zvažte reálné nebezpečí, že pokud mobil ve svém marketingu pominete, může vám ve vašem podnikání ujet ten nejdůležitější vlak…“

                                                                                                                                                                          TÁŇA TUČKOVÁ

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *