E-BOOKY                                                                                                                                     INFORMACE * RADY * INSPIRACE * PŘÍBĚHY  

Proč jsem e-booky nejdřív ignorovala a teď je miluju

    Jak to máte s e-booky, potažmo s e-knihami? Jste jejich příznivci nebo odpůrci? Nebo jsou vám fuk? Možná je zatím pořádně neznáte, dosud se vám nedostaly do rukou a tak ani příliš nechápete „o čem“, pardon, k čemu jsou. Ani já k e-bookům neměla vřelý vztah hned. Naopak, ignorovala jsem je! A než mi došlo, oč přicházím, chvíli to trvalo. Proto se chci s vámi podělit o hlavní důvody, které mě k nim přitáhly…

    Na to, kdy jsem se poprvé setkala s e-knihou nebo e-bookem, vzpomínám marně. To si vážně nevybavím – ani konkrétní titul, ani situaci či událost, která mě s tímto novým fenoménem seznámila, ba ani přibližné datum, kdy se to stalo. Ale určitě je to už pěkných pár let. Zato mám v živé paměti svou reakci. Dala by se vyjádřit emotivními výkřiky: „Proboha, co to zase je? Ne, to se mě netýká!“ A skutečně, ještě dlouho poté jsem e-knihám, neboli e-bookům nevěnovala pražádnou pozornost.

   Jsem totiž netechnický typ, takže na novinky, které jakkoli souvisejí s „elektro-hračkami,“ jak říkám složitějším přístrojům, se rozhodně nevrhám. Spíš se jim, z pudu sebezáchovy, snažím vyhnout. Jakákoli elektronická, neřkuli pak digitální „věc“ mě totiž skoro pokaždé zprvu rozhodí a pak mi dá značně zabrat - to v případě, že mě má práce či domácnost donutí naučit se ji používat.

   Živím se však už hodně dlouho jako redaktorka, tedy informacemi a psaním, takže je jasné, že technika „mě dostává“ především v práci. Sice se mi ještě na začátku 90. let podařilo úspěšně uhnout před elektrickým psacím strojem a zůstat u mechanického (do jeho kláves se dalo tak krásně mlátit!), ale záhy přišly počítače. Byly pro mne zprvu šok a velká zátěž! Bála jsem se jich a než mi docvaklo, jak mocný a praktický nástroj to mám vlastně pod rukama, vnímala jsem je skoro až jako „nepřátelské bytosti.“ Postupně jsem však měnila názor - zvlášť s rozvojem internetu, který mi otvíral brány do nového úžasného světa. Až jsem se nakonec do svého „kompíku“ zamilovala!

   Osobní počítač už mám od té doby několikátý a každému říkám Emánku, podle toho prvního. Dnes se mnou bydlí dokonce Emánci dva – Velký (pracovní, „nabušený“ nootebook) a Malý (tyrkysový mazlík na klín na balkon, do kavárny, na cesty…)

   A velmi podobně jsem to měla i s e-knihami! Po čase, kdy jsem je okázale ignorovala, přišel den, kdy jsem musela sáhnout po jednom e-booku, jelikož obsahoval údaje, které jsem jinde neobjevila a nutně jsem je potřebovala do článku. A protože jsem na článku musela kvůli termínu odevzdání pracovat i o víkendu, kdy jsem ještě i někam neodkladně cestovala, došly mi hlavní výhody e-booku hned napoprvé.

   Ta úleva, nemuset s sebou vláčet bichli ve zvláštní tašce! Mít i dlouhý text na elegantní flešce v malé kabelce. Nebo dokonce v chytrém telefonu, díky němuž se můžete opravdu kdekoli a kdykoli zabývat tím, co je v tu chvíli pro vás nejdůležitější.

   Později, kdy jsem už řešila soukromý problém – a opět za pomoci e-booku - jsem přišla na další, až neuvěřitelný bonus „elektronických informací v kapse.“

   Možná to znáte: jedete svých x minut třeba do práce, v hlavě různé myšlenky či starosti, hledáte pro sebe řešení, odpovědi na cosi pro vás důležitého. A protože vám intuice krátce předtím poradila stáhnout si k vašemu tématu zajímavý text, který máte stále ještě v mailu v chytrém telefonu, otevřete si jej. A začnete číst… Což je v tu chvíli skutečně k nezaplacení! Zrovna teď, kdy váš mozek „maká na problému“ na plné obrátky, dostane „k věci“ nové informace, rady a podněty. Bingo! A najednou je vám vše jasné, nebo se aspoň rozednívá! Tak dlouho jste se s tématem trápili… A najednou víte, co a jak, kudy kam, protože k vám ta správná informace, návod či inspirace přišla v tu nejsprávnější chvíli!

     Proto e-booky už nejen ráda používám, ale přímo je miluji (samozřejmě jen tehdy, když jsou kvalitní). Mám zkušenosti spíše s informačními e-booky, tedy nemluvím teď o beletrii v elektronické podobě. Mimochodem, sama pro sebe jsem si pojmově oddělila e-booky od e-knih. E-knihy říkám elektronickým textům, které žánrově patří ke krásné literatuře (a mají tedy i papírovou podobu), jako e-booky vnímám texty spíše vzdělávacího, informačního, školícího, nebo cestopisného charakteru, které „v papíru“ nevycházejí. A řeknu vám, že navzdory tomu, že jde o „studené“ digitální médium, cítím z dobrých e-booků často osobnost jejich autora víc, než z klasické papírové knížky (na podobné téma)!

   Přitom klasické papírové knihy jsem zbožňovala od dětství – a mám je ráda pořád. Je to nádhera, vzít knížku za hřbet a zalistovat v ní, to šustění a vůně papíru! Ty dobrodružné výpravy do knihkupectví či do „antíku.“ Cesta mezi nekonečnými regály… ne, tohle se nedá ani nahradit, ani zapomenout! Proto rozumím lidem, kteří ještě e-booky či e-knihy „neberou“ a zajímají je jen ty papírové.

   To ale nic nemění na tom, že z e-booků jsem nadšená! A věřím, že postupně jim na chuť přijdou i ti, kdo je dnes ještě nechtějí. Jsem totiž přesvědčená o tom, že elektronické a papírové knihy si už v dnešní době nekonkurují. Naopak, v duchu doby a současného životního stylu se vhodně doplňují.

 Táňa Tučková

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *