E-BOOKY                                                                                                                                     INFORMACE * RADY * INSPIRACE * PŘÍBĚHY  

Neříkejte penězům prachy 

aneb  Osobní finanční plán

     … svižně, vtipně, velmi stručně a jasně odhaluje jeden z hlavních důvodů, proč se nám často finančně nedaří, takže pořád, nebo zase nemáme peníze. E-book dá také velmi použitelný a srozumitelný návod jak na to, aby si každý sám mohl tento stav analyzovat a odstranit, nebo ho aspoň minimalizovat.                     


 Kdo přináší peníze do rodiny?

     Děkuji za Váš e-book NEŘÍKEJTE PENĚZŮM PRACHY aneb OSOBNÍ FINANČNÍ PLÁN. Je zajímavý… a inspiroval mě ještě k otázce. Jaký máte názor na to, kdo přináší peníze do rodiny? 

     Mám s tím totiž tento problém: s manželem jsme se dohodli, že on je ten, který přináší peníze do rodiny. Často je mimo dům, někdy jsem i týden sama se třemi malými dětmi. Oba jsme živnostníci. Muž nyní rozbíhá svůj byznys. Jsem sice na mateřské, ale živnost mi běží, protože manželovi ve firmě pomáhám. Má ode mne obrovskou pracovní podporu. To často znamená, že bývám vzhůru i do třetí ráno a do postele se dostanu jen na pár hodin, a to ještě v noci třeba i 3x kojím. A já od něho mám s dětmi a domácností jen velmi malou pomoc…Proto si myslím, že ta naše dohoda, že já jsem s dětmi a on přináší peníze, je úplně na nic! Co si o tom myslíte? Jaký máte názor na to, kdo přináší peníze do rodiny, jaké modely jsou nejfunkčnější?

Ludmila

 

     Milá Ludmilo, myslím si, že nelze lidem (a zvlášť, když je osobně neznáme) radit nějaké modely "přinášení peněz do rodiny"! Ostatně tento termín - nic ve zlém - bych už definitivně zanechala minulému století (podle mě patří spíš ještě do jeho první poloviny). Dřív fungovala společnost naprosto jinak než dnes, takže možná Vaši rodiče či prarodiče podobný model měli a osvědčil se jim. Jistě postupovali v té své situaci a době správně. Dneska ale mladé rodiny mají docela jiný život a je jen ku prospěchu párového vztahu, když i v těch „penězích do rodiny“ jedou jako rovnocenní partneři.

     Navíc ve vaší situaci (maminka tří malých dětí) mi přijde absurdní mluvit o tom, že „hlava rodiny", tedy muž je ten jediný, kdo nosí peníze do rodiny.... a co Vy? Vy se snad flákáte? Nikoli! Odvádíte pro vaši rodinu velice těžkou a nesmírně zodpovědnou práci:  vychováváte a celodenně pečujete o vaše společné děti! Vždyť to, co jim ze sebe předáváte nyní, v jejich neútlejším věku, jsou základní kameny pro jejich budoucí osobnosti! A z toho, jak dobrou dnes maminku mají,  budete později "profitovat" nejen Vy, samotné děti, ale i Váš manžel, jako jejich hrdý a spokojený otec.

     Máte ale pravdu: vaše dohoda „o penězích do rodiny“ je dokonale nanic! A vlastně ta dohoda - zvláště pro Vás - je i silně kontraproduktivní, protože nejen, že neodpovídá reálné situaci, ale ještě Vám vyrábí zbytečný stres.

     Pokud můžu něco radit:  najděte si klidnou, pohodovou chvilku pro debatu s manželem na toto téma. Jasně, jste maminka tří prcků, tak to nebude asi moc jednoduché, ale Vy to určitě zvládnete. Třeba požádejte někoho o hlídání na dvě tři hodinky večer a zajděte s mužem na večeři do příjemné restaurace. A tam, v neutrálním prostředí, vše s ním proberte. Popište mu, jak se cítíte, co Vám na té vaší dohodě vadí, vysvětlete mu, proč Vám vlastně škodí, místo aby pomáhala. Připomeňte mu, co vše děláte pro celou vaši rodinu (péče o děti) a co děláte přitom ještě pro firmu. Na předpokládaný argument Vašeho manžela, že „dohody se musí přeci dodržovat!“ určitě najdete sama trefný protiargument. Například: Žádná dohoda by neměla být svazující dogma! Dohody nikdy nemůžou být věčné, protože vše se vyvíjí! Každý má právo změnit názor, když zjistí, že taková dohoda nadělá víc škody, než užitku, atd.

     Jistě bude stačit, když si manžel uvědomí, že pakliže mu takto pomáháte, vlastně vyděláváte s ním. Měl by to ocenit a navíc si ještě uvědomit, jak skvělou má partnerku: nejen, že zvládne celodenní péči o tři maličké děti, ale ještě je schopna mu účinně a profesionálně pomáhat ve firmě. To každá maminka tří maličkých dětí nedokáže!

     A závěr? Společně necháte vaši starou dohodu "odejít do propadliště dějin". Vy to máte ohledně vašich rodinných financí už zřejmě dost srovnané a manžel si ve své vlastní hlavě "udělá nový program". Třeba i takový, že vlastně žádnou dohodu „na přinášení peněz do rodiny" zrovna vy dva nepotřebujete. Nebo, a to v případě, pokud manžel cítí potřebu nějakou dohodu ohledně penězv rodině "nastolit", vymyslíte v pohodě společně jinou, která bude vyhovovat vám oběma.

     A možná se ozve k tomuto tématu někdo z dalších návštěvníků našich stránek. I mě samotnou by zajímalo, co si o „přinášení peněz do rodiny“ myslí ostatní… Tak pište, přátelé!

tatu

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity jen ke zpracování tohoto komentáře Zásady zpracování osobních údajů

OSOBNÍ FINANČNÍ PLÁN ZDARMA JE E-BOOK, KTERÝ VÁS NASMĚRUJE K FINANČNÍ POHODĚ

ZDE SI STÁHNĚTE  E-BOOK ZDARMA NA WEBU PALMKNIHY